O potonikah

Potonike sodijo med najstarejše okrasne rastline. Človek jih je že od nekdaj prinašal iz narave v svoje bivalno okolje. Divje primerke, ki zacvetijo v maju in juniju ter se ponašajo z največjimi cvetovi v slovenski flori, najdemo še danes na gozdnih jasah in gorah Krasa. Z izborom najlepših primerkov v naravi, ki so jih vrtnarji pričeli dodatno žlahtniti, so nastali kultivarji oziroma sorte.

Potonike so odlična izbira za priložnostne vrtnarje, ki jim sodoben tempo življenja ne omogoča resnejšega ukvarjanja z rastlinami. Zanimive so predvsem zato, ker nas z relativno majhnim vloženenim trudom nagradijo z zdravo in bogato rastjo, zlasti atraktivnimi spomladanskimi poganjki, sijočimi listi in bujnim cvetenjem.  Nekoč zelo priljubljene in cenjene, danes ponovno doživljajo razcvet. Razlog je zagotovo v njihovi veliki prilagodljivosti različnim podnebnim razmeram ter pestri izbiri vrst in sort.

Gre za trajnice, za katere je značilno, da imajo zelnata cvetna stebla in liste. Zaradi odebeljenih, s hranili nabitih korenin, jih prej kot suša prizadene prevelika vlažnost tal. Sicer pa potonike odlikuje izredna dolgoživost, nezahtevnost in dobro uspevanje na istem rastišču več desetletij. Zalivanja ne potrebujejo, z izjemo dalj časa trajajočih sušnih obdobij.

Za lesnate potonike je značilno, da so nadzemni deli oleseneli in jih tako uvrščamo med grmovnice in ne med trajnice. Vzgojene sorte lesnatih potonik razmnožujemo s cepljenjem, s potaknjenci ali z grebenicami. Tukaj so potrebne izkušnje, saj je to delo zahtevno in običajno prepuščeno ljudem z mnogimi leti izkušenj.

Intersekcijske potonike veljajo za posebnost, saj so rezultat križanja  lesnatih in zelnatih potonik. Pravimo jim tudi Itoh potonike, po japonskem žlahtnitelju Toichi Itohu, ki je prvi uspešno oprašil zelnato potoniko s cvetnim prahom lesnate potonike. Razmnožujejo se samo z delitvijo rizomov.

Botanične potonike, ki jim preprosto pravimo tudi divje potonike, saj so večinoma prinešene iz divjine, predstavljajo temelj za vzgojo vseh kultiviranih sort. Nekoč so bile te rastline dostopne le redkim zbirateljem in so dosegale vrtoglave cene. Danes so tudi najbolj redke botanične potonike cenovno dosegljive tako ljubiteljskim kot profesionalnim vrtnarjem. Na slovenskih tleh v naravi uspeva navadna potonika ali Paeonia officinalis.

GALERIJA

Shopping Cart
Scroll to Top